• Súťaž

 • Kurz ochrany života a zdravia.

  Kurz ochrany života a zdravia.

      V dňoch 24. 9. -  26. 9. 2018 sa na základe učebných osnov uskutočnil pre žiakov tretích ročníkov Kurz ochrany života a zdravia. Obsahová stránka kurzu pozostávala zo zdravotníckej prípravy – poskytovanie prvej pomoci + obväzová technika,

  streleckej prípravy – streľba zo vzduchovky +ročníková súťaž v streľbe zo vzduchovky na 10m pre chlapcov a dievčatá

  a topografie – práca s mapou a buzolou +  orientácia v teréne.

     Žiaci tiež absolvovali animačný program v lanovom centre, kde prekonali svoj strach  a zdolali prekážky vo výške. Obsahom tohto kurzu boli aj turistické pochody a pobyt v prírode.

  Fotoalbum

 • "Gruzínsko - postrehy a zážitky očami našich žiakov"

  Daniel Ferenc

  Ani neviem, kde začať... už sme pobalení a ostáva 17 hodín do odletu. V piatok sme sem prišli a zbehlo to tu ako voda. Som veľmi rád, že som mohol byť súčasťou takejto akcie, spoznal som veľa nových kuchárov a dobrých ľudí.

  Gruzínci sú úžasní ľudia, dokážu dať aj z posledného. Naučili sme sa tu rôzne gruzínske jedlá, pričom v takmer každom bol tymian alebo estragón. Gruzínska kuchyňa, čo sa chute týka, je veľmi odlišná od tej slovenskej, ich jedlá sú zväčša oveľa výraznejšie.

  Šéfkuchár Manuel je úžasný človek, dokázal nás pochopiť, vysvetlil nám všetko pokojne aj tisíc krát, len aby sme pochopili, čo sa bude robiť. V kuchyni si užíva každú jednu sekundu tak, ako my. Raphaela (študent) poznám už dlhšie, rovnako ako Manuela, prvý krát sme sa stretli v Bratislave koncom júna, kde boli ešte s Tamunou (kuchárka v hotele Baltmor) a Lashom (študent).

  Raphael bol taká gruzínsko-slovenská spojka v kuchyni, vie veľmi dobre anglicky, takže nikdy nebol problém sa dohovoriť. Určite by som mohol opísať aj mnoho ďalších vecí, ale bolo toho veľmi veľa. Ak by som mal zhrnúť tento výlet, či prax, tak som šťastný, že som dostal takúto príležitosť sem prísť. Ak budete mať príležitosť dostať sa niekedy do Gruzínska, či je to Tbilisi alebo Batumi, určite odporúčam každému. Ak počas jedného dňa nebudete počuť viac ako 300-krát niekoho zatrúbiť, klobúk dole 😁.

  V roku 2008 tu ešte bola vojna, takže nevyzerá to tu extra luxusne, ale ľudia majú záujem pracovať, stavajú nové budovy,  sú tu obchodné centrá a veľa turistov. Som smutný, že musíme ísť preč, rád by som ostal hoci len v kuchyni a učil sa mnoho ďalších vecí.

  20. septembra sme dostali ocenenie od Gruzínskej ministerky školstva, že máme za sebou 30 hodín výučby gruzínskej kuchyne. To nás potešilo.

  Zajtra letíme domov, a ja sa opäť obávam letu 😁🛬

  Ráno o ôsmej budíček, ako vždy,  raňajky o deviatej a o desiatej máme byť v škole, kde sa rozlúčime s úžasnými ľuďmi. Následne nás čaká 4-hodinová cesta do Kutaisi, odkiaľ letíme Ryanair-om,  kde bohužiaľ nemysleli na dvojmetrových ľudí a nezmestím sa do sedadla 😄

  Je 01:21 h,  už by som mal spať, ale akosi to opäť nejde, keďže je tu dvojhodinový časový posun🙄.
  Ďakujem celej partii, čo sme tu boli 👨🏽‍🍳💁🏽‍♀️.

  Ďakujem hlavnej majsterke, že to s nami vydržala 😁.

  Ďakujem pánovi Bašistovi za to, že nás uchránil pred hladom 😁.

  A hlavne ďakujem pani zástupkyni Klačekovej, ktorá to spolu s majstrom a majsterkou zrealizovali, a že sa o nás po celý čas starala ako vlastná mama.


  Lucia Kacvinská

  V týchto dňoch sme mali príležitosť zažiť niečo, čo žiaci v našom veku nevidia každý deň. Pre každého z nás to bola úžasná skúsenosť,  lebo sme smeli nielen nazrieť do gruzínskej kuchyne,  ale mohli sme si vyskúšať aj jej prípravu, spoznať nové trendy v stolovaní, či naučiť sa freestyle od skutočného odborníka. Samozrejme ich mesto, ľudia a kultúra majú niečo do seba. Vďaka takýmto zážitkom stále napredujeme a takýchto chvíľ chceme zažiť čo najviac.

  Špeciálne poďakovanie za takúto možnosť patrí vedeniu školy, lebo o takomto dobrodružstve sa nám doteraz ani nesnívalo.


  Martin Pazdič

  A je to tu. Stojím na letisku v Budapešti s kufrom v ruke a pozerám na veľkú tabuľu s odletmi lietadiel. Lietadlom som ešte nikdy neletel, a preto to bude pre mňa niečo nové, čo môžem vďaka škole vyskúšať.

  Po nastúpení do lietadla som mal zmiešané pocity. Vzlietli sme zo zeme a nás čakal 3 hodinový let priamo do mesta Kutaisi. Po pokojnom pristáti sme sa vybrali vonku, kde na nás už čakali autá so šoférmi. Dorozumievame sa hlavne anglicky a rusky. Po niekoľkých minútach nasadáme do auta a vyrážame k moru. Po 3 hodinovej ceste konečne prichádzame na určené miesto. Vonku je nádherne, príjemne, domáci sa usmievajú a my len pozeráme, čo všetko nám tento krásny svet ponúka. Premávka v Gruzínsku je podľa môjho názoru pomerne dobrodružná, takže určite by som odporúčal obzrieť sa aj 3 krát, kým vkročím na vozovku. Po ďalšej 5 hodinovej ceste prichádzame do mesta Tbilisi, kde sme strávili ďalších 7 dní.

  Sám som nevedel, čo od toho všetkého očakávať. No nakoniec to všetko dopadlo na jednotku s hviezdičkou. Ubytovanie bolo super, prax bola veľmi poučná. Svoje skúsenosti a cenné informácie nám podával najlepší šéfkuchár v Gruzínsku. Celý tento výlet nám spríjemňovali úžasní pedagógovia a ja im ďakujem zato, že som mal možnosť zúčastniť sa – pre mňa takzvanej – dovolenky.

  Určite by som sa tam rád ešte vrátil. Veď ako vravia domáci: „Kto sem príde raz, chce tam prísť znova“. Certifikát a skúsenosti získané od týchto ľudí mi určite pomôžu v živote napredovať.

  Bolo mi cťou byť tam s Vami a prežívať toto všetko ako jedna veľká rodina.  Ďakujem!


  Matúš Krajník

  Zúčastnil som sa krátkeho pobytu v Gruzínsku, kde som praxoval v cukrárni.  Na tejto praxi sa mi veľmi páčilo. Cukrári boli milí a ochotní ma naučiť upiecť ich domáce koláče a zákusky! Z Gruzínska som si odniesol aj pár receptov a určite ich vyskúšam aj doma! Bolo tam veľmi dobre a ľudia boli naozaj skvelí!

  Každý  deň som sa tešil, že sa  naučím niečo nové a aj som sa veru naučil! A som úprimne rád, že som sa mohol zúčastniť tejto krátkej praxe v zahraničí. Určite by som si to zopakoval ešte raz! Mesto bolo neuveriteľne krásne a počasie príjemné! Ľudia prívetiví a vždy ochotní pomôcť! Neviem, čo k tomu ešte dodať,  bolo proste super, najlepší kolektív super učitelia a veľa zážitkov! Škoda  je, že sme tam neostali ešte dlhšie, spomínať na to budem celý život!

  Ďakujem našej Strednej  odbornej škole gastronómie a služieb, že som sa toho mohol zúčastniť aj ja!!!


  NGUYỄN VIẾT MINH

  Gruzínsko – aká obdivuhodná krajina. Ešte v júni som si prial, aby aspoň raz v živote som mohol túto krajinu navštíviť. O pár týždňov,  keď som sa dozvedel, že idem do Gruzínska, vybuchol som radosťou. Nemohol som sa dočkať chvíle, keď znovu stretnem šéfkuchárov,  ktorí pre mňa boli nielen ako majstri, ale zároveň aj ako priatelia.  Išiel som s tým, že sa chcem dozvedieť viac nie iba o ich gastronómii, ale aj spôsobe života a kultúry. Bol som šokovaný, pretože veľmi sa to podobalo na môj domov. Za ten čas, počas ktorého sme šli do hlavného mesta Tbilisi,  som ani na sekundu nemohol zaspať,  pretože som sa bál, že mi niečo unikne.

  Gruzínske jedlá sú veľmi odlišné od slovenských. Majú charakter európskych ale zároveň aj ázijských jedál. Využívajú mnoho ázijských ingrediencií – od vňatí až po koreniny. Niektorí mohli spoznať novú vňať,  a to červenú bazalku, ktorú okrem Gruzínska používajú iba v juhovýchodnej Ázii. Okrem toho sme sa mohli naučiť nové techniky a receptúry, ktoré budeme zdieľať s ostatnými.

  Za 6 dní, ktoré som tam strávil s majstrami, zástupkyňou a žiakmi zo školy, ako keby som žil doma s rodinou. Všetko,  čo obsahuje moja domovina, zahŕňa aj táto malebná krajina. Napríklad aj ľudí, ktorí nepotrebujú vysoký štandard,  aby mohli žiť a mať pritom optimistický pohľad na život. Na to, že pred 10 rokmi tu bola vojna, sú ľudia napriek tomu šťastní, ako keby sa nikdy nič nestalo. Chcel by som sa poďakovať všetkým, ktorí mi umožnili pracovať s takýmito úžasnými ľuďmi a dozvedieť sa viac o tejto neobyčajnej kultúre.

  Didi madloba q'velapristvis


  Zuzana Košová:

  „Gamarjoba!“ – takto by Vás  pozdravili v Gruzínsku. Gruzínsko, pre niekoho len ďalšia krajina, no pre mňa miesto, kde som spoznala ľudí, ktorí pracujú od rána do noci a napriek tomu sú ochotní ťa naučiť čo najviac a čo najlepšie.

  Som naozaj rada, že som mala príležitosť spoznať aspoň trochu život v Gruzínsku. Získala som veľa nových skúseností,  no čo ma zaujalo najviac bol frailing, čo v podstate znamená predvádzanie sa s fľašou a šejkrom. Môj veľký obdiv patrí človeku, ktorý mal ochotu a trpezlivosť nás to učiť. Roma Suvarian dokáže pracovať v štyroch zamestnaniach, vypiť desať káv za deň a vyčariť úsmev na tvári nie jednej osobe.

  Ďakujem za všetko. Naxvamdis


  Fotoalbum Gruzínsko - postrehy a zážitky očami našich žiakov

 • Od 1. 9. 2018 sa mení názov našej školy na:

  Stredná odborná škola gastronómie a služieb, SDH 3,

  081 34 Prešov

 • Juniáles

 • Slávnosť absolventov DIS

  Dňa 22.06.2018 sa na Mestskom úrade v Prešove uskutočnilo prvé slávnostne odovzdávanie absolventských diplomov pre študentov vyššieho odborného vzdelania v odbore potravinárstvo – hygiena potravín.

  Fotoalbum

 • Ročníkové práce

  Ročníkové práce

  Na teoretickom vyučovaní  riešia  žiaci odboru cukrár – pekár a cukrár – kuchár ročníkovú úlohu, v ktorej aplikujú vedomosti z pekárskej, kuchárskej a cukrárskej technológie.

  V školskom roku 2017/2018 najlepšiu prácu vytvorila žiačka II.C Eva Fechová s receptami na moravské koláče, čokoládovú hviezdu a vianočku.

  Moravský koláč

  30 g    droždie, 25 dkg    polohrubá múka á, 25 dkg    hladká múka, 2 ks    žĺtky, 300 ml    vlažné mlieko, 100 g    tuk, štipka soli

  Posýpka

  6PL    cukor kryštálový, 6PL    múka polohrubá, 0,5 dcl    maslo

  Plnka    

  250g    tvaroh jemný, 1ks    cukor vanilkový

  Podľa chuti

  citrónová kôra, slivkový lekvár, kryštálový cukor, 1čl    mletá škorica

  Výrobný postup : moravský koláč

  Z vlažného mlieka, droždia a trošky cukru necháme vykysnúť kvások.  Vajíčka rozdelíme na bielky a žĺtky,  z bielkov  vyšľaháme sneh, použijeme ho neskôr.  Premiešame múku, vykysnutý kvások, rozpustené maslo, cukor, soľ a žĺtky. Pridáme vyšľahaný tuhý sneh z bielkov a prepláchnuté hrozienka. Hrozienka nemočíme, iba prepláchneme vo vode,  aby nám ich metličky nerozdrvili.  Vymiesime cesto a necháme ho kysnúť 30 min na teplom mieste. Na pracovnej doske posypanej múkou cesto ešte ručne premiesime, aby sa prevzdušnilo. 

  Cesto rozdelíme na 6 častí a pletieme pramene.  Hotový polovýrobok necháme na plechu ešte dokysnúť asi 20 min . Potrieme vymiešaným vajíčkom s 1 PL mlieka a pečieme pri teplote 180 stupňov. Keď povrch vianočky začína tmavnúť, treba znížiť teplotu pečenia na 160 stupňov a dopiecť  pri tejto teplote.


  Čokoládová hviezda

  hladká múka  500g, vajcia 2ks, kryštálový cukor 60 g, mlieko 180 g, maslo 30g, droždie 25g, Nutela podľa potreby  

  Výrobný postup : čokoládová hviezda

  Do misky preosejeme múku, pridáme cukor, zmäknutý tuk, žĺtky a soľ. Z vlažného mlieka, kryštálového cukru a droždia pripravíme kvások. Pridáme  kvások do misky, postupne prilievame mlieko a vypracujeme hladké cesto. Poprášime ho múkou, prikryjeme utierkou a na teplom mieste necháme vykysnúť. Na pomúčenej doske si rozvaľkáme vykysnuté cesto a povykrajujeme kolieska.

  Plnka : Tvaroh vymiešame s kryštálovým cukrom, vanilkovým cukrom, citrónovou kôrou a škoricou. Naplníme každý jeden kus kolieska. Vytlačíme  do nich jamky menším dnom pohárika. Každú jamku  naplníme slivkovým lekvárom.

  Posýpka: Múku, kryštálový cukor a rozpustené maslo  zmiešame dokopy, aby sme dostali hrudkovitú štruktúru. Okraje koláčikov  potrieme žĺtkom a lekvár zasypeme posýpkou. Necháme ešte podkysnúť a potom dáme na vymastený plech. Pečieme v predhriatej rúre asi 20 minút pri teplote 180 °C.

  Vianočka

  hladká múka 250g, polohrubá múka 200g, droždie 30g, vajcia 2ks, mlieko 70g, kryštálový cukor 70g, maslo 50g,
  soľ ½ čl, hrozienka 2PL,

  Na potretie: vajce 1ks, mlieko 1PL, vanilkový cukor ½ bal. vanilkového cukru, maslo    

  Výrobný postup : vianočka

  Maslo rozpustíme v mlieku a necháme vychladnúť. Pripravíme kvások, pridáme múku, žĺtky, postupne prilievame mlieko s maslom a vymiesime cesto.

  Cesto prikryjeme a necháme kysnúť asi hodinku na teplom mieste. Rozdelíme ho na 4 rovnaké kusy a z každého vyvaľkáme kruh s priemerom cca 25 cm.

  Kruh z cesta uložíme na plech vystlaný papierom a natrieme Nutellu, asi 1 cm od kraja však necháme bez plnky. Na plnku  dáme ďalší kruh a nenatreté okraje jemne zatlačíme. Znovu potrieme Nutelou, prikryjeme cestom, opäť vrstvu Nutely,  priložíme posledný štvrtý kruh, okraje zatlačíme.

  Začneme tvarovať rezaním, v strede však musí zostať nerozrezaný kruh, preto  ako pomôcku môžeme na stred položiť vrchnák z Nutelly alebo pohár. Náš  štvorvrstvový  kruh rozrežeme najskôr na 4 rovnaké diely. Každý diel zas na polovicu, budeme mať 8 dielov. Osminky rozrežeme ešte raz na polovicu, takže nám vznikne 16 rovnakých dielov.

  Teraz do každej ruky chytíme po jednom narezanom kúsku a jednotlivé dvojice začneme točiť do vonkajšej strany, zatočíme trikrát. Plnka sa nám musí ukázať v troch pásoch.

  Zatočíme všetky diely, takže nám vznikne osem cípov hviezdy. Necháme ešte asi 30 minút dokysnúť, potom potrieme mliekom.
  Dáme upiecť na 25 - 30 minút na 180°C.

  Fotoalbum

 • Kľúč od pevnosti Stará Ľubovňa

  Kľúč od pevnosti Stará Ľubovňa

  Kľúč od pevnosti Stará Ľubovňa

  Aj tento rok si na hrade v Starej Ľubovni zmerali sily naši najodvážnejší študenti s účastníkmi medzinárodnej súťaže s názvom “Kľúč od pevnosti Stará Ľubovňa”. V slovenskom prevedení známej televíznej show „Pevnosť Boyard“ sa od 15. do 17. júna stretlo dvanásť kolektívov zastúpených žiakmi stredných škôl z rôznych kútov Slovenska a Česka. 

  Štvorčlenné tímy zložené z dvoch chlapcov a dvoch dievčat postupne absolvovali trinásť disciplín, ktoré boli skúškami fyzickej pripravenosti, sily, rýchlosti i zručnosti. Farby našej školy statočne hájili Alexandra Bašistová (1. C), Kristína Sedláková (1. C), Ivan Mariňák (3. A) a Maroš Koša (I. AD). Súťažiaci museli najskôr vybehnúť z centra Starej Ľubovne na hrad (cca 25 min.), kde ich následne čakali jednotlivé disciplíny, ktoré mali absolvovať v časovom limite 2 h 30 min. Odmenu za prekonanie pripravených prekážok na jednotlivých stanovištiach predstavoval kľúč a indícia k vylúšteniu záverečného hesla. Jednou z najatraktívnejších disciplín bolo zdolávanie hradnej veže za pomoci horolezeckej sedačky. Na súťažiacich tu čakal Otec Furát a vedomostná úloha týkajúca sa poslednej princeznej obývajúcej hrad, ktorou mala byť španielka Izabella de Bourboun. Nemalú dávku odvahy museli chlapci a dievčatá ukázať pri zlaňovaní do útrob hlbokej studne, v ktorej mali pomocou sviečky a zápaliek hľadať ukrytý kľúč. Fyzickú zdatnosť preverilo vynášanie vedier vody z podhradia do strmého kopca. Zručnosť súťažiaci nevyhnutne potrebovali pri stavaní makety hradu podľa predlohy na stanovišti s názvom Architekt, či stavanie domino kociek. V Historickom trojboji si účastníci vyskúšali chodúle, meč a hádzanie podkovou do vedra. Najviac kľúčov si v náročných disciplínach tento rok vybojovali českí súťažiaci z Vratimova, ktorí sa stali absolútnymi víťazmi XXIV. ročníka. Naši žiaci obsadili v silnej konkurencii s tesnými rozdielmi výborné šieste miesto, no už o rok, na  jubilejnom XXV. ročníku sú pevne odhodlaní bojovať o najvyššiu priečku.

  (ml)

  Fotoalbum

 • Hniezdne

  Hniezdne

  Boli sme v Hniezdnom

  V pondelok 11. júna krátko po ôsmej ráno sme vyštartovali mikrobusom do Hniezdneho v okrese Stará Ľubovňa. Bolo pod mrakom a každú chvíľu sa chystalo spŕchnuť, ale cesta nám ubiehala rýchlo. Na exkurziu sa vybrali študenti II.A, III.a a III.C triedy v spoločnosti pedagógov Ing. Janky Masarykovej, Mgr. Štefana a Halického a Mgr. Radovana Kollarčíka.

  V Hniezdnom sme navštívili známy liehovar, kde sa destiluje a vyrába hlavne lieh pre zdravotnícke účely, tiež denaturovaný lieh, ovocné destiláty a tiež prvá slovenská whisky. Samotná fabrika na nás zapôsobila uhladeným dojmom, čistotou, poriadkom a nádhernými drevenými portálmi, bránami a vstupmi. Dozvedeli sme sa históriu liehovarníctva v tomto regióne, na vlastné oči sme videli výrobu liehu a whisky, previedli nás celým závodom a exkurziu sme ukončili v nádhernej degustačnej miestnosti, kde tí starší z nás, ktorí už dosiahli vek plnoletosti, ochutnali slzu pravej slovenskej whisky. Exkurziu sme si spamätnili kúpou malých darčekových predmetov.

  Po návšteve liehovaru sme navštívili aj neďalekú čokoládovňu, kde sme si spríjemnili deň horúcou čokoládou, pralinkami či dobrými zákuskami a kávou. V Hniezdnom je krásne, každoročne sa tam koná zaujímavý festival so známymi osobnosťami a mnohí sme odchádzali s pocitom, že sa tu ešte určite niekedy zastavíme.

  Fotoalbum

 • Třebíč

 • České Budějovice

 • Kontrakty

  Kontrakty

  Celoslovenské Kontrakty spotrebného tovaru organizované firmou PSKA s.r.o. sú akciou, kde výroba, dovoz a veľkoobchod ponúka svoj tovar a maloobchod nakupuje. Nejedná sa iba o fyzický nákup tovaru, ale hlavne o podpisovanie kontraktov.

  Kontrakty prebiehajú 4x ročne. V rámci kontraktačného týždňa v utorok v Košiciach a v stredu v Nitre. Takýto kontraktačný deň v Košiciach 5.6.2018, sme absolvovali so skupinou študentov 1.A triedy študijného odboru pracovník marketigu . Študenti mali možnosť vidieť rôzne vystavenia tovaru a ponuku prevažne textilu, koženej galantérie, bižutérie....a počuť komunikáciu medzi obchodníkmi, ktorá je začiatkom každej dobrej spolupráce.

  Čo sa učíme na hodinách odborného výcviku, mohli sme vidieť v praxi.

  Bc. Mária Gajdošová

  Fotoalbum

 • II. kolo prijímacieho konania

 • Deň otvorených dverí PŠ Hygiena potravín

 • Nyíregyháza - spolu sa nám "ťahá" lepšie ...

 • Súťaž Carpatia Carving 2018


  Striebro na súťaži Carpatia Carving Cup 2018

  Dňa 27. marca 2018 sa konal 7. ročník súťaže Carpatia Carving Cup2018 vo Svidníku. Je to súťaž v dekoratívnom vyrezávaní do ovocia a zeleniny. Organizovala ju miestna Spojená škola pod záštitou Ludeka Procházku, lektora carvingu v ČR a SR a držiteľa mnohých ocenení z prestížnych európskych a svetových súťaží. Do súťaže bolo zapojených 17 súťažiacich.

  Našu školu vynikajúcim spôsobom reprezentoval Jakub Baloga, žiak III. A triedy, ktorého na súťaž pripravovala majsterka odborného výcviku p. E. Tomaščíková. Úlohou súťažiacich bolo v časovom limite 3 hodín vyrezávať „na živo“ do melónu motív na ľubovoľnú tému. Nášmu talentovanému Jakubovi sa darilo veľmi dobre a získal krásne umiestnenie - STRIEBRO. Srdečne mu blahoželáme a prajeme veľa dobrých nápadov, chuti a hlavne trpezlivosti pri jeho ďalších tvorivých aktivitách.

  fotoalbum

 • "VITAJTE V NAŠOM REGIÓNE"

strana:

Novinky

Kontakt

 • STREDNÁ ODBORNÁ ŠKOLA GASTRONÓMIE A SLUŽIEB SDH 3, PREŠOV
  Sídlisko duklianskych hrdinov 3, 081 34 Prešov
 • +421517710863 alebo
  +421517710831
  IČO: 17078482

Fotogaléria