• Od 1. 9. 2018 sa mení názov našej školy na:

  Stredná odborná škola gastronómie a služieb, SDH 3,

  081 34 Prešov

 • Juniáles

 • Slávnosť absolventov DIS

  Dňa 22.06.2018 sa na Mestskom úrade v Prešove uskutočnilo prvé slávnostne odovzdávanie absolventských diplomov pre študentov vyššieho odborného vzdelania v odbore potravinárstvo – hygiena potravín.

  Fotoalbum

 • Ročníkové práce

  Ročníkové práce

  Na teoretickom vyučovaní  riešia  žiaci odboru cukrár – pekár a cukrár – kuchár ročníkovú úlohu, v ktorej aplikujú vedomosti z pekárskej, kuchárskej a cukrárskej technológie.

  V školskom roku 2017/2018 najlepšiu prácu vytvorila žiačka II.C Eva Fechová s receptami na moravské koláče, čokoládovú hviezdu a vianočku.

  Moravský koláč

  30 g    droždie, 25 dkg    polohrubá múka á, 25 dkg    hladká múka, 2 ks    žĺtky, 300 ml    vlažné mlieko, 100 g    tuk, štipka soli

  Posýpka

  6PL    cukor kryštálový, 6PL    múka polohrubá, 0,5 dcl    maslo

  Plnka    

  250g    tvaroh jemný, 1ks    cukor vanilkový

  Podľa chuti

  citrónová kôra, slivkový lekvár, kryštálový cukor, 1čl    mletá škorica

  Výrobný postup : moravský koláč

  Z vlažného mlieka, droždia a trošky cukru necháme vykysnúť kvások.  Vajíčka rozdelíme na bielky a žĺtky,  z bielkov  vyšľaháme sneh, použijeme ho neskôr.  Premiešame múku, vykysnutý kvások, rozpustené maslo, cukor, soľ a žĺtky. Pridáme vyšľahaný tuhý sneh z bielkov a prepláchnuté hrozienka. Hrozienka nemočíme, iba prepláchneme vo vode,  aby nám ich metličky nerozdrvili.  Vymiesime cesto a necháme ho kysnúť 30 min na teplom mieste. Na pracovnej doske posypanej múkou cesto ešte ručne premiesime, aby sa prevzdušnilo. 

  Cesto rozdelíme na 6 častí a pletieme pramene.  Hotový polovýrobok necháme na plechu ešte dokysnúť asi 20 min . Potrieme vymiešaným vajíčkom s 1 PL mlieka a pečieme pri teplote 180 stupňov. Keď povrch vianočky začína tmavnúť, treba znížiť teplotu pečenia na 160 stupňov a dopiecť  pri tejto teplote.


  Čokoládová hviezda

  hladká múka  500g, vajcia 2ks, kryštálový cukor 60 g, mlieko 180 g, maslo 30g, droždie 25g, Nutela podľa potreby  

  Výrobný postup : čokoládová hviezda

  Do misky preosejeme múku, pridáme cukor, zmäknutý tuk, žĺtky a soľ. Z vlažného mlieka, kryštálového cukru a droždia pripravíme kvások. Pridáme  kvások do misky, postupne prilievame mlieko a vypracujeme hladké cesto. Poprášime ho múkou, prikryjeme utierkou a na teplom mieste necháme vykysnúť. Na pomúčenej doske si rozvaľkáme vykysnuté cesto a povykrajujeme kolieska.

  Plnka : Tvaroh vymiešame s kryštálovým cukrom, vanilkovým cukrom, citrónovou kôrou a škoricou. Naplníme každý jeden kus kolieska. Vytlačíme  do nich jamky menším dnom pohárika. Každú jamku  naplníme slivkovým lekvárom.

  Posýpka: Múku, kryštálový cukor a rozpustené maslo  zmiešame dokopy, aby sme dostali hrudkovitú štruktúru. Okraje koláčikov  potrieme žĺtkom a lekvár zasypeme posýpkou. Necháme ešte podkysnúť a potom dáme na vymastený plech. Pečieme v predhriatej rúre asi 20 minút pri teplote 180 °C.

  Vianočka

  hladká múka 250g, polohrubá múka 200g, droždie 30g, vajcia 2ks, mlieko 70g, kryštálový cukor 70g, maslo 50g,
  soľ ½ čl, hrozienka 2PL,

  Na potretie: vajce 1ks, mlieko 1PL, vanilkový cukor ½ bal. vanilkového cukru, maslo    

  Výrobný postup : vianočka

  Maslo rozpustíme v mlieku a necháme vychladnúť. Pripravíme kvások, pridáme múku, žĺtky, postupne prilievame mlieko s maslom a vymiesime cesto.

  Cesto prikryjeme a necháme kysnúť asi hodinku na teplom mieste. Rozdelíme ho na 4 rovnaké kusy a z každého vyvaľkáme kruh s priemerom cca 25 cm.

  Kruh z cesta uložíme na plech vystlaný papierom a natrieme Nutellu, asi 1 cm od kraja však necháme bez plnky. Na plnku  dáme ďalší kruh a nenatreté okraje jemne zatlačíme. Znovu potrieme Nutelou, prikryjeme cestom, opäť vrstvu Nutely,  priložíme posledný štvrtý kruh, okraje zatlačíme.

  Začneme tvarovať rezaním, v strede však musí zostať nerozrezaný kruh, preto  ako pomôcku môžeme na stred položiť vrchnák z Nutelly alebo pohár. Náš  štvorvrstvový  kruh rozrežeme najskôr na 4 rovnaké diely. Každý diel zas na polovicu, budeme mať 8 dielov. Osminky rozrežeme ešte raz na polovicu, takže nám vznikne 16 rovnakých dielov.

  Teraz do každej ruky chytíme po jednom narezanom kúsku a jednotlivé dvojice začneme točiť do vonkajšej strany, zatočíme trikrát. Plnka sa nám musí ukázať v troch pásoch.

  Zatočíme všetky diely, takže nám vznikne osem cípov hviezdy. Necháme ešte asi 30 minút dokysnúť, potom potrieme mliekom.
  Dáme upiecť na 25 - 30 minút na 180°C.

  Fotoalbum

 • Kľúč od pevnosti Stará Ľubovňa

  Kľúč od pevnosti Stará Ľubovňa

  Kľúč od pevnosti Stará Ľubovňa

  Aj tento rok si na hrade v Starej Ľubovni zmerali sily naši najodvážnejší študenti s účastníkmi medzinárodnej súťaže s názvom “Kľúč od pevnosti Stará Ľubovňa”. V slovenskom prevedení známej televíznej show „Pevnosť Boyard“ sa od 15. do 17. júna stretlo dvanásť kolektívov zastúpených žiakmi stredných škôl z rôznych kútov Slovenska a Česka. 

  Štvorčlenné tímy zložené z dvoch chlapcov a dvoch dievčat postupne absolvovali trinásť disciplín, ktoré boli skúškami fyzickej pripravenosti, sily, rýchlosti i zručnosti. Farby našej školy statočne hájili Alexandra Bašistová (1. C), Kristína Sedláková (1. C), Ivan Mariňák (3. A) a Maroš Koša (I. AD). Súťažiaci museli najskôr vybehnúť z centra Starej Ľubovne na hrad (cca 25 min.), kde ich následne čakali jednotlivé disciplíny, ktoré mali absolvovať v časovom limite 2 h 30 min. Odmenu za prekonanie pripravených prekážok na jednotlivých stanovištiach predstavoval kľúč a indícia k vylúšteniu záverečného hesla. Jednou z najatraktívnejších disciplín bolo zdolávanie hradnej veže za pomoci horolezeckej sedačky. Na súťažiacich tu čakal Otec Furát a vedomostná úloha týkajúca sa poslednej princeznej obývajúcej hrad, ktorou mala byť španielka Izabella de Bourboun. Nemalú dávku odvahy museli chlapci a dievčatá ukázať pri zlaňovaní do útrob hlbokej studne, v ktorej mali pomocou sviečky a zápaliek hľadať ukrytý kľúč. Fyzickú zdatnosť preverilo vynášanie vedier vody z podhradia do strmého kopca. Zručnosť súťažiaci nevyhnutne potrebovali pri stavaní makety hradu podľa predlohy na stanovišti s názvom Architekt, či stavanie domino kociek. V Historickom trojboji si účastníci vyskúšali chodúle, meč a hádzanie podkovou do vedra. Najviac kľúčov si v náročných disciplínach tento rok vybojovali českí súťažiaci z Vratimova, ktorí sa stali absolútnymi víťazmi XXIV. ročníka. Naši žiaci obsadili v silnej konkurencii s tesnými rozdielmi výborné šieste miesto, no už o rok, na  jubilejnom XXV. ročníku sú pevne odhodlaní bojovať o najvyššiu priečku.

  (ml)

  Fotoalbum

 • Hniezdne

  Hniezdne

  Boli sme v Hniezdnom

  V pondelok 11. júna krátko po ôsmej ráno sme vyštartovali mikrobusom do Hniezdneho v okrese Stará Ľubovňa. Bolo pod mrakom a každú chvíľu sa chystalo spŕchnuť, ale cesta nám ubiehala rýchlo. Na exkurziu sa vybrali študenti II.A, III.a a III.C triedy v spoločnosti pedagógov Ing. Janky Masarykovej, Mgr. Štefana a Halického a Mgr. Radovana Kollarčíka.

  V Hniezdnom sme navštívili známy liehovar, kde sa destiluje a vyrába hlavne lieh pre zdravotnícke účely, tiež denaturovaný lieh, ovocné destiláty a tiež prvá slovenská whisky. Samotná fabrika na nás zapôsobila uhladeným dojmom, čistotou, poriadkom a nádhernými drevenými portálmi, bránami a vstupmi. Dozvedeli sme sa históriu liehovarníctva v tomto regióne, na vlastné oči sme videli výrobu liehu a whisky, previedli nás celým závodom a exkurziu sme ukončili v nádhernej degustačnej miestnosti, kde tí starší z nás, ktorí už dosiahli vek plnoletosti, ochutnali slzu pravej slovenskej whisky. Exkurziu sme si spamätnili kúpou malých darčekových predmetov.

  Po návšteve liehovaru sme navštívili aj neďalekú čokoládovňu, kde sme si spríjemnili deň horúcou čokoládou, pralinkami či dobrými zákuskami a kávou. V Hniezdnom je krásne, každoročne sa tam koná zaujímavý festival so známymi osobnosťami a mnohí sme odchádzali s pocitom, že sa tu ešte určite niekedy zastavíme.

  Fotoalbum

 • Třebíč

 • České Budějovice

 • Kontrakty

  Kontrakty

  Celoslovenské Kontrakty spotrebného tovaru organizované firmou PSKA s.r.o. sú akciou, kde výroba, dovoz a veľkoobchod ponúka svoj tovar a maloobchod nakupuje. Nejedná sa iba o fyzický nákup tovaru, ale hlavne o podpisovanie kontraktov.

  Kontrakty prebiehajú 4x ročne. V rámci kontraktačného týždňa v utorok v Košiciach a v stredu v Nitre. Takýto kontraktačný deň v Košiciach 5.6.2018, sme absolvovali so skupinou študentov 1.A triedy študijného odboru pracovník marketigu . Študenti mali možnosť vidieť rôzne vystavenia tovaru a ponuku prevažne textilu, koženej galantérie, bižutérie....a počuť komunikáciu medzi obchodníkmi, ktorá je začiatkom každej dobrej spolupráce.

  Čo sa učíme na hodinách odborného výcviku, mohli sme vidieť v praxi.

  Bc. Mária Gajdošová

  Fotoalbum

 • II. kolo prijímacieho konania

 • Deň otvorených dverí PŠ Hygiena potravín

 • Nyíregyháza - spolu sa nám "ťahá" lepšie ...

 • Súťaž Carpatia Carving 2018


  Striebro na súťaži Carpatia Carving Cup 2018

  Dňa 27. marca 2018 sa konal 7. ročník súťaže Carpatia Carving Cup2018 vo Svidníku. Je to súťaž v dekoratívnom vyrezávaní do ovocia a zeleniny. Organizovala ju miestna Spojená škola pod záštitou Ludeka Procházku, lektora carvingu v ČR a SR a držiteľa mnohých ocenení z prestížnych európskych a svetových súťaží. Do súťaže bolo zapojených 17 súťažiacich.

  Našu školu vynikajúcim spôsobom reprezentoval Jakub Baloga, žiak III. A triedy, ktorého na súťaž pripravovala majsterka odborného výcviku p. E. Tomaščíková. Úlohou súťažiacich bolo v časovom limite 3 hodín vyrezávať „na živo“ do melónu motív na ľubovoľnú tému. Nášmu talentovanému Jakubovi sa darilo veľmi dobre a získal krásne umiestnenie - STRIEBRO. Srdečne mu blahoželáme a prajeme veľa dobrých nápadov, chuti a hlavne trpezlivosti pri jeho ďalších tvorivých aktivitách.

  fotoalbum

 • "VITAJTE V NAŠOM REGIÓNE"

 • Súťaž TOP cukrár 2018

  Súťaž TOP cukrár 2018

  Dňa 22. marca sa uskutočnila cukrárska súťaž TOP cukrár 2018, ktorá sa konala v priestoroch školskej reštaurácie Mladosť na ulici 1. mája pri Hotelovej akadémii v Liptovskom Mikuláši. Do súťaže sa zapojilo 8 škôl z celého Slovenska.

  Našu školu na súťaži reprezentovali žiačky Lucia Tkáčiková (III. C) a Kristína Magdová (II. C) pod vedením majstra odborného výcviku Bc. Mária Bašistu a získali krásne 3. miesto.

  Súťažilo sa v kategórii C/1 – 3 individuálne tanierové dezerty pre 1 osobu pripravené ako teplé alebo studené. Naše žiačky túto úlohu splnili veľmi precízne. Pri príprave dezertov používali moderné materiály ako MIRROR poleva alebo IZOMALT. Súťaž bola pre dievčatá veľkým zážitkom a skvelou skúsenosťou. Vyskúšali si prácu s novými materiálmi, museli síce pritom zabojovať aj so stresom, no napriek tomu dokázali dôstojne odprezentovať nielen svoju odbornosť ale aj našu školu.

  fotoalbum

 • CASSOVIA KONIFERUM CUP 2018

  CASSOVIA KONIFERUM CUP 2018

  V dňoch 21. 03. – 23. 03. 2018 sa v priestoroch Hotelovej akadémie v Košiciach uskutočnil XII. ročník barmanskej súťaže CASSOVIA KONIFERUM CUP 2018, ktorej sa zúčastnili žiaci z I. AD a IV. A triedy. Našu školu reprezentovala Dominika Palková (IV. A) a úspešný Maroš Koša (I. AD), ktorý sa umiestnil na fantastickom 1. mieste.

  Súťaž bola rozdelená do kategórií KLASIK JUNIOR a PROFESIONÁL. Za každú školu sa mohlo prihlásiť dvojčlenné družstvo. Súťaž prebiehala dvojkolovo. Každý súťažiaci sa musel zúčastniť zápolenia v oboch kategóriách. Povinnosťou bolo absolvovať písomný test v časovom limite 30 minút, ktorý sa písal v prvý deň súťaže. Bodové hodnotenie z písomného testu sa započítavalo do celkového hodnotenia. Ďalší deň sa začalo s prípravou miešaných nápojov, ktoré boli pripravované žiakmi v kategórii SOFT DRINK a LONG DRINK.

  Stanovené podmienky pre SOFT DRINK boli nasledovné:

  • časový limit: 6 min.
  • 4 porcie
  • použitie min. 1 cl sirupu značky MONIN
  • použitie minimálne 3 cl jednej suroviny značky RAUCH
  • použitie minimálne 5 cl jednej suroviny značky MATTONI

  Miešané nápoje v kategórii LONG DRINK museli spĺňať tieto podmienky:

  • časový limit: 6 min.
  • 4 porcie
  • použitie "Koniferum borovička 37,5 %", a to minimálne 3 cl na jednu porciu nápoja z portfólia spoločnosti OLD HEROLD, s. r. o.

  Súťaž bola lákadlom aj pre našich žiakov z I. D a II. D triedy, ktorý sa súťaže zúčastnili len ako pozorovatelia. Zaujala ich hlavne rôznorodosť a farebnosť nápojov, neobyčajné dekorácie, ozdoby a bol to pre nich nepochybne zdroj inšpirácie a záujmu o prípravu miešaných nápojov.

  fotoalbum

 • Súťaž "Tvoríme pre radosť"

  Súťaž „Tvoríme pre radosť“

   

  Dňa 21. 03. 2018 sme sa zúčastnili súťaže s medzinárodnou účasťou „Tvoríme pre radosť iných“, ktorá sa konala v Bratislave na SOŠ O a S Samuela Jurkoviča.

   

  Súťažilo sa v troch disciplínach:

  - balenie pre čakajúceho zákazníka,

  - darčekový kôš k životnému jubileu,

  - prezentácia firmy, v ktorej vykonávame odborný výcvik.

   

  Súťaže sa zúčastnila žiačka 3. ročníka odboru predavač – Júlia Kozubová a žiačka 1. ročníka odboru pracovník marketingu – Karolína Paida.

  V tretej disciplíne sme sa rozhodli reprezentovať bufet našej školy na MPC Prešov, kde žiačky vykonávajú odborný výcvik a overujú si svoje vedomosti v praxi. Objednávajú, preberajú a vykladajú tovar a učia sa všetky pracovné úkony s tým spojené. Zapájajú sa do aranžovania, komunikujú so zákazníkmi, vystupujú pred zákazníkmi všetkých vekových kategórií. Počas svojej praxe sa stretávajú s učiteľmi, riaditeľmi škôl, poslancami, predsedom VÚC a mnohými osobnosťami politiky, kultúry a športu. Stretli sa aj s predsedom vlády a olympijským víťazom Matejom Tóthom.

  Na súťaži sme sa umiestnili na bronzovej priečke. Pre naše žiačky, ktoré sa takéhoto podujatia zúčastnili po prvýkrát, je to veľmi podnetná a dôležitá životná skúsenosť.

  Mgr. Marta Pavuková, majsterka odborného výcviku

  fotoalbum

 • Divadelné predstavenie

 • Marec - mesiac knihy

strana:

Novinky

Kontakt

 • STREDNÁ ODBORNÁ ŠKOLA GASTRONÓMIE A SLUŽIEB SDH 3, PREŠOV
  Sídlisko duklianskych hrdinov 3, 081 34 Prešov
 • +421517710863 alebo
  +421517710831
  IČO: 17078482

Fotogaléria