• Erasmus+ Projekt: Sme v Európe

Projekt: Sme v Európe

v rámci programu Erasmus+, Kľúčová akcia 1: Vzdelávacia mobilita jednotlivcov

V termíne od 28. 02. – 10. 04. 2016 absolvovalo 20 žiakov našej školy – z odboru cukrár, kuchár – odbornú stáž v Maďarsku a Rakúsku. Počas tohto pobytu ich sprevádzali učitelia odborných predmetov Mgr. Marek Gajdoš, Mgr. František Krankota a PaedDr. Renáta Eštvanová.

Mobilita bola realizovaná v rôznych gastronomických zariadeniach a hoteloch. V Maďarsku to boli hotely Gundel Étterem a St. George Hotel a v Rakúsku žiaci nadobúdali skúsenosti v hoteloch Zuckero, Altmann&Kühne, Mercure Grand Hotel Biedermeier, Naschsalon.

Tento projekt umožnil počas troch týždňov študentom druhého a tretieho ročníka získať a rozvíjať čo najviac odborných kompetencií v Maďarsku a Rakúsku. Mali možnosť nadobudnúť vedomosti a zručnosti pri príprave výrobkov z čokolády, pri príprave tradičných druhov pečiva a osvojiť si receptúru tradičných maďarských a rakúskych sladkostí, či zákuskov. Získali nové skúsenosti v moderných trendoch pri technologických postupoch pečenia múčnikov a zdokonalili sa v príprave a podávaní kontinentálnych  raňajok, polievok, a osvojili si tiež prípravu tradičných maďarských a rakúskych jedál.

Okrem odborných kompetencií si mohli osvojiť aj všeobecné kompetencie, ako napr. intrapersonálne a interpersonálne spôsobilosti, komunikatívne zručnosti a tvorivosť.

Sprevádzajúci učitelia na základe každodenného pozorovania činnosti našich žiakov vykonávali priebežné hodnotenie jednotlivých účastníkov. Žiaci mali takisto možnosť vyjadriť svoje postrehy a dojmy z každého dňa.

Na záver účastníci získali o svojich nadobudnutých vedomostiach, zručnostiach a kompetenciách Europass Mobility a Certifikát o absolvovaní trojtýždňovej stáže v príslušnom odbore.

V priebehu stáže bol organizátormi zabezpečený aj kultúrny program, ktorý bol zameraný najmä na spoznávanie histórie hosťujúcich krajín. Účastníci navštívili rôzne kultúrne pamiatky, napr. Kaštieľ Schönbrunn, SCHOKOMUSEUM a ďalšie.

Stáže sa zúčastnili títo žiaci odborov cukrár, kuchár:

Maďarsko – Pavlišinová Michaela, Jenčová Simona, Mihoková Mária, Štefanová Lucia, Mihalčínová Nikola, Lovas Martin, Regec Ján, Eštočák Christián, Jenča Peter a Hrabčák Martin.

Rakúsko absolvovali: Bartková Andrea, Chomjaková Ivana, Tomková Mária, Lazorčáková Simona, Krištofová Michaela, Marcin Igor, Dvorčák Patrik, Varga Jakub, Tibor Ivan, Čech Matej.

PaedDr. Andrea Klačeková

Maďarsko